Yarışma Hakkında

NEF, kurulduğu ilk günden beri metrekarelerle değil, santimetrekarelerle çalışan bir firma. Yaptığı inşaatlarla değil, tasarımlarıyla ve bakış açısıyla bilinmek için yola çıkmış ve bu yolda çalışmalarına devam etmiş bir marka. Her zaman attığı her adımda “Neden daha iyi olmasın?” sorusunu kendine sormuş bir marka.

 

Bu yarışma da NEF’in tasarıma inancının ve yaklaşımının sonuçlarından biri. Amacıysa daha fazla insana tasarım aşkını aşılamak ve Türkiye’nin genç tasarımcılarını, onların yaratıcılıklarını ortaya çıkararak dünyaya kazandırmak.

 

Yarışmada, NEF’in FOLD konseptini besleyen, (NEF’in FOLD konseptini anlatan sunum yarışma websitesinden indirilebilir.) yenilikçi fikirlerin desteklenmesi amaçlanıyor. İç mekân ve ürün tasarımında mimarlık, içmimarlık, endüstriyel tasarım disiplinlerinden öğrencilerin birlikte çalışması teşvik edilerek disiplinlerarası bir çalışma pratiği de teşvik ediliyor.

 

Katılımcılardan, hayallerindeki herhangi bir yaşam alanını (konut, ofis, yurt, vb.) senaryolaştırmaları, senaryo içinde bir sosyal mekan örgüsü tasarlamaları ve FOLD aktiviteleri önermeleri, bu kurgulanan senaryonun bir uzantısı olarak seçecekleri FOLD mekanı kavramsal ve fiziksel olarak detaylı ele alıp çizmeleri ve bu FOLD mekana ait kendi belirleyecekleri bir nesneyi ayrıntılarıyla tasarlamaları bekleniyor.